وبلاگ شخصی فرهاد داودوندی
 
فروشگاه لوازم یدكی اتومبیل ، نجوم ، ورزش ، شطرنج، هنر و علم در بروجرد
tabligh
tabligh

درسهائی از ورزش بوکس


 از  استاد حاج همایون ولی پوری گودرزی


( قسمت سوم)


( مقدمه)


توضیح فرهاد داودوندی: ورزش بوکس در بروجرد ریشه در سالیان سال قبل دارد و باید گفت این رشته ورزشی در بروجرد همیشه پر طرفدار بوده است و نام ستارگان بزرگی بر آسمان بوکس بروجرد می درخشد.

 یکی از این افراد خوش نام و صاحب اعتبار در بوکس استان و ایران، حاج همایون ولیپوری گودرزی می باشد که سالهاست در  عرصه مربیگری و داوری وزنه ای برای اعتبار بوکس بروجرد در میادین مهم است.

مدتها بود از استاد حاج همایون ولیپوری گودرزی درخواست نموده بودم که برای بینندگان عزیز این سایت سلسله مطالبی در رابطه با بوکس بنویسد که ایشان با افتادگی خاصی وعده به آینده می داد. به هر حال با اصرار فراوان من استاد گودرزی قبول نمودند که مطالبی به اینجانب برای درج در سایت بدهند .

این مطالب به ترتیب روی سایت خواهد آمد و علاقمندان به پیگیری می توانند در پوشه ای که در سمت راست و در قسمت " موضوعات" بنام  حاج همایون گودرزی داور  و مربی بوکس" ثبت گردیده مطالب ایشان را پیگیری نمایند.

@@@@@@@@@@@@@@@@

( ادامه از قسمت دوم)

اما آنچه منطقی تر به نظر می رسد اینکه بشر اولیه قبل از ساخت ابزار های ابتدائی برای دفاع از خود، موجودی بسیار آسیب پذیر بوده است و از آنجا که می گویند احتیاج مادر اختراع و ابداع است با توجه به شرایط موجود به فکر استفاده از امکانات خدادادی خود افتاده است و با جمع بندی فیزیکی بهترین انتخاب او در آن زمان استفاده از دستهایش بود و با جمع کردن دست، آن را به چیزی مانند گرز یا پتک تبدیل کرده، سلاح اولیه خود را ساخت.

این قسمت از کار را می توان در رده اولین تاریخ پیدایش بوکس به طور ناخداگاه دانست که به نظر به واقعیت نزدیکتر می آید. هر چند که این موضوع می تواند تصورات ذهنی باشد اما مورخین در کتب مختلف، تاریخ های گوناگون برای پیدایش ورزش بوکس و حضور این رشته ورزشی در زندگی مردم بیان نموده اند.

 

اما آنچه اکثریت بر آن تاکید دارند و می توان آن را زمان به رسمیت شناخته شدن  ورزش بوکس بعنوان یک ورزش در نزد ملل یاد کرد، قدمت چند هزار ساله این رشته ورزشی است.

 

گفته شده به دوران ( سومری ها) حدود  هفت هزار سال پیش یا به دوران مصریان حدود پنج هزار سال قبل و در جائی از ورزش بوکس بعنوان یکی از آداب و سنتهای مردم چین با قدمت چند هزار ساله نام برده شده است.

 

در کل آنچه در تمامی این موارد بر آنها تاکید شده این است که تمام اقوام شناخته شده دوران کهن برای ورزش بوکس احترام و جایگاه خاص قائل بوده اند، تا جائیکه در اکثر مراسم های با شکوه چه خصوصی و چه عمومی برای شاد نمودن مردم و یا به وجد آوردن جمعیت یا به رخ کشیدن قدرت و برتری قوم خود به دیگران به برگزاری این ورزش می پرداخته اند.

 

تاریخ تقریبی حضور ورزش بوکس را در سال 688 قبل از میلاد حضرت مسیح (ع) بیان کرده اند. البته این تاریخ مصادف است با برگزاری بیست و سومین دوره بازیهای المپیک در دوران باستان.

 

در آن المپیک بوده که برای اولینت بار از فردی بنام ( اوتانا سیتوس) در شهر "هاین" به عنوان قهرمان نام برده شده است. در کل می توان گفت از چگونگی برگزاری آن مسابقات و چند و چون آن و یا تعداد بازیکنان...............( ادامه دارد)


طبقه بندی: حاج همایون ولی پوری گودرزی( داور و مربی بوکس)، 
برچسب ها: ورزش بوکس، حاج همایون ولی پوری گودرزی، همایون ولی پوری گودرزی،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 5 مرداد 1392 توسط فرهاد داودوندی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic