وبلاگ شخصی فرهاد داودوندی
 
فروشگاه لوازم یدكی اتومبیل ، نجوم ، ورزش ، شطرنج، هنر و علم در بروجرد
tabligh
tablighاستاد عبدالمحمد پاکدل

 

مردِ بدونِ حاشیه ورزش بروجرد

 
فرهاد داودوندی- بروجرد:


استاد عبدالمحمد پاکدل در خانواده ای مذهبی در تاریخ بیست و پنجم تیرماه یکهزاروسیصدو بیست و نه خورشیدی در محله ی ناسکدین بروجرد متولد شد ‌‌.

بدلیل شغل پدر در یک سالگی به آبادان رفته و تا سال یکهزارو سیصدو چهل و دو همانجا می مانند . پس از آن دوباره به شهر پدری و زادگاهشان بروجرد برمی گردند .

از سن هشت سالگی  بعلت نزدیکی منزلشان  به باشگاه شاهین آبادان به فوتبال روی آوردند و تا زمانیکه در آبادان بودند ورزش اول شان فوتبال بود . در دبیرستان رازی آبادان ضمن بازی فوتبال با ورزشهای والیبال و بسکتبال نیز آشنا شدند.وی بعد از انتقال به بروجرد بعلت سرمای شدید و آب و هوای بروجرد و نداشتن امکانات کافی برای فوتبال رشته  ورزشی خود را با این اتفاق تغییر دادند. یک روز در دبیرستان در حال تماشای بازی بسکتبال بودند که توپی جلوی پای ایشان افتاد توپ را پرتاب کردند‌ و توپ درون سبد رفت و گل شد ، توجه مربی را جلب کرد و از وی خواستند که وارد تیم دبیرستان محمدرضا شاه سیکل اول شوند.ایشان بعد از آن سه سال در دبیرستان مهرگان بعنوان بسکتبالیست در مسابقات آموزشگاههای بروجرد شرکت کردند.

سپس در سال چهل و نه دیپلم گرفته و به خدمت سربازی رفت.

در همانجا در تیم نیروی زمینی تهران تمرینات شان را ادامه داد و سپس به اهواز رفته و در دانشسرای راهنمایی تحصیلی مشغول به تحصیل شد.


ضمن کار بعنوان مربی باشگاه راه آهن اهواز انتخاب شدند که بدلیل مشغله کاری همکاری را نپذیرفت.

استاد عبدالمحمد پاکدل سپس در سال پنجاه و سه مسابقات سراسری دانشسراها و انستیتوهای کشور در شیراز برگزار شد و در آن مسابقات شرکت کرده و مقام اول را کسب کرد. در همانجا بعنوان کاندیدای حضور در تیم منتخب دانشجویان ایران برای اعزام به ترکیه  انتخاب شد. بعد از آن در سال پنجاه و چهار به استخدام آموزش و پرورش درآمده و در آبادان بعنوان معلم ورزش تا سال پنجاه و شش فعالیت خود را ادامه داد.
استاد پاکدل همزمان فعالیت داوری را ادامه داده و پس از گذراندن دوره های مختلف در رشته های بسکتبال والیبال و بدمینتون در شهرهای مختلف به بروجرد منتقل شدند.


پس از آن معلمی ورزش را ادامه داده و در مدرسه کورش کبیر که بعدها با نام بیست و دو بهمن نامگذاری شد به تربیت فرزندان بروجرد مشغول بودند.

این مربی ورزش در مدت هیجده سالی که در مدرسه بیست و دوم بهمن حضور داشت  تیم های والیبال، بسکتبال و تنیس مدرسه را  اکثر مواقع به کسب مقام اول رهنمون می کرد.

وی چندین سال نیز مسوول انجمن بسکتبال آموزشگاههای بروجرد بودند .همچنین چندسالی بعنوان مسوول کمیته داوران شهرستان بروجرد مشغول به فعالیت بودند.

استاد عبدالمحمدپاکدل اولین داور درجه یک بسکتبال استان لرستان هستند.


در این مدت در کلیه ی مسابقات بسکتبال در سطوح مختلف سنی  استان و مسابقات حساس استان بعنوان داور و یا مربی فعالیت داشتند.

همچنین  تا سال هشتاد در مسابقات آموزشگاههای متوسطه و مسابقات بزرگسالان و نوجوانان و جوانان کشوری بعنوان داور فعال شرکت داشتند ‌ ‌.

بزرگان ورزش بروجرد معتقدند ایشان یکی از  پایه گذاران اصلی  بسکتبال بروجرد بوده اند


آقای پاکدل ، مربی ،داور و معلم دلسوز بروجردی ،در سال هشتاد بدلیل کم لطفی و عدم همکاری های لازم مسوولین استان و شهرستان  که باعث افت کیفیت ورزشی شهرستان بروجرد گشته بود از سمت های ورزشی خود کناره گیری می کنند  .

این چهره ورزشی، شاگردان و ورزشکاران نمونه ی زیادی را حتی در سطح تیم ملی  تحویل جامعه ی ورزشی دادند .استاد عبدالمحمد پاکدل هم اکنون دوران بازنشستگی خود را سپری و اخبار ورزش را رصد می کنند .

معتقدند باید تربیت ورزشکاران را از سنین کم و با برنامه آغاز کنیم و ورزشهای مدارس را توسعه دهیم و امکانات لازم را در اختیارشان قرار داده و از معلمینی که هر کدام مربیان دلسوزی باشند بهره ببریم  تا بتوانیم سالهای  بعد به نتیجه ی مطلوب دست یابیم .
طبقه بندی: نقدهای ورزشی اجتماعی، 
برچسب ها: استاد عبدالمحمد پاکدل مردِ بدونِ حاشیه ورزش بروجرد، عبدالمحمد پاکدل، فرهاد داودوندی،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 1 اردیبهشت 1397 توسط فرهاد داودوندی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظ