وبلاگ شخصی فرهاد داودوندی
 
فروشگاه لوازم یدكی اتومبیل ، نجوم ، ورزش ، شطرنج، هنر و علم در بروجرد
tabligh
tablighروستا

روایتی از مهاجرت به روستاها؛
با حضور اردوهای جهادی در روستای قلعه قادر بروجرد و رفع مشکلات و محرومیت ها، جوانان زیادی به زادگاهشان بازگشتند و در همان روستا مشغول به کار شدند.


به گزارش بازتاب بروجرد روستاهای زیادی هستند که به دلیل نبود امکانات و زیر ساخت های لازم در حال خالی شدن هستند، روستاهایی که گاهی از ابتدایی ترین امکانات محروم مانده و برخی از ساکنین روستا چاره ای جز مهاجرت به شهر را ندارند.

 

شهرهایی که امکانات و زیر ساخت ها در آنها حرف اول را می زند و سالهاست روستائیان زیادی با ترک روستا به شهر مهاجرت کرده و در گوشه ای از این شهر ساکن شده است.

 

شغل اصلی بسیار از اهالی روستاها کشاورزی و دامداری است و با مهاجرت به شهر از کار بیکار شده و گاهی به مشاغل کاذب روی می آورند، این در حالیست که با رونق در روستاها و ایجاد امکانات، روستاها خالی نخواهد شد و محصولات کشاورزی و دامداری با بهترین کیفیت تولید می شوند.

روستا

اما برای تحقق اقتصاد مقاومتی نیاز به تلاش و پشتکار و همت بلندی است که می تواند علاوه بر تولید، در اشغالزایی جوانان جویای کار هم موثر باشد، در واقع با مهاجرت معکوس و تلاش مجدد بار دیگر شور و نشاط  به روستاها باز می گردد و با تولید انواعی از محصولات در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی گام هایی برداشته خواهد شد.

 

روایت روستای "قلعه قادر" یکی از روستاهای شهرستان بروجرد بسیار جالب است، روستایی که در 15 کیلومتری بروجرد قرار دارد و در این روستا 60 نفر ساکن هستند اما سالهای گذشته به دلیل نبود امکانات و بیکاری برخی از روستائیان از روستا مهاجرت کردند تا این که جوانانی جهادی وارد میدان شدند و برای رفع محرومیت های این روستا آستین همت بالا زدند.

 

"محمد گودرزی" یکی از جوانان روستای قلعه قادر در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: روستای ما محروم است و با مشکلاتی همراه است که سبب شده بود تا برخی از اهالی روستا مهاجرت کنند اما تصمیم گرفتیم تا مشکلات را با مسئولین مطرح کنیم و برای رفع مشکلات زادگاهمان گام برداریم.

روستا

وی اضافه کرد: در اولین اقدام اردوهای جهادی وارد عمل شدند، جوانانی که با علاقه و همت به روستای ما آمدند و در جهت رفع محرومیت ها آستین بالا زدند، بخشی از مشکلات با حضور اردوهای جهادی در این روستا برطرف شد و مسئولینی هم برای رفع مشکلات اقدام کردند و در نهایت ساخت و ساز و همچنین مقاوم سازی در این روستا آغاز شد.

 

گودرزی اظهار داشت: با اقدامات صورت گرفته اروهای جهادی و همکاری مسئولین، جوانان زیادی به روستا برگشتند و بار دیگر در بخش های کشاورزی و دامداری مشغول به کار شده اند، جوانانی که حالا بیکار نیستند و در زادگاهشان انواعی از محصولات مورد نیاز را تولید می کنند و در عرصه اقتصاد مقاومتی حرفی برای گفتن دارند.

 

به گفته وی طی 2 سال اخیر بیش از 20 نفر از جوانان روستا که مهاجرت کرده بودند دوباره به روستا بازگشتند و امروز روستای ما دوباره جان گرفته و حال و هوای خاصی دارد و چراغ خانه ها در این روستا یک به یک در حال روشن شدن هستند.


اما این جوان روستایی در عرصه اقتصاد مقاومتی بسیار موفق عمل کرده به طوری که سالانه 300 کیلو عسل ناب و طبیعی و حدود 40 تُن انواع محصولات کشاورزی را تولید می کند و همچنین در بخش دامداری بسیار موفق بوده است.

طبقه بندی: اجتماعی، 
برچسب ها: روایتی از مهاجرت به روستاها، روستای قلعه قادر بروجرد، مهاجرت به روستا، بروجرد، روستای بروجرد،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 12 دی 1396 توسط فرهاد داودوندی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظ